Rád se pouštíš do nových začátků, avšak vydržet u něčeho dlouhodobě ti činí potíže? Podělím se s tebou o rady, které ti pomohou udržet dlouhodobou motivaci do učení.
Na začátku si potřebuješ odpovědět na zdánlivě jednoduchou otázku, proč se chceš cizí jazyk učit. Důvody mohou být různé. Chceš se domluvit při práci v mezinárodní firmě, rád bys komunikoval v zahraničí, čeká tě jazyková zkouška nebo na sobě rád pracuješ a vzděláváš se.
Ať už je tvou motivací cokoliv, důležité je si ten důvod říct a ideálně i zapsat. Tvá motivace bude v čase kolísat a budeš potřebovat oporu a podporu.
Jako opora a podpora ti může sloužit vnitřní zápal, energie, motor. Ale to kolikrát nestačí a potřebuješ si promyslet také další faktory. Prostředí k učení, denní doba, kdy se učíš, tvá disciplína, návyky, způsoby a styly, jakými se učíš a řada dalších.
Pravidelně se zastavuj a ptej se, kam ses v učení posunul. Co už ti jde lépe? Jaké typy úkolů tě baví nejvíce? Co ti působí největší obtíže? Budeš mít přehled a uvidíš postupné zlepšení. To ti dodá sebevědomí do další práce.
S parťákem či ve skupince ti půjde učení líp a bude tě bavit. Vytrváš a můžete se vzájemně podporovat a posouvat. Můžeš se propojit s dalším studentem či studenty cizího jazyka a pokud chceš na němčině spolupracovat s jazykovým koučem a lektorem, ozvi se mi a ráda tě v učení podpořím.
Plánování času a priorit je jedním ze základních pilířů úspěchu. Studijní proces ti půjde lépe, jestliže na něj najdeš ve svém rozvrhu pevný čas. Klidně po menších časových úsecích, ale zato častěji a pravidelně. Snáze si vyčleníš 20 minut během dne na opakování slovíček, poslech podcastu nebo vyplnění gramatického cvičení, než dvouhodinový intenzivní blok.
Bojíš se, že ti plánování a reflexe pokroku zbytečně zabere čas, který můžeš využít pro učení? Pak si tyto aktivity zkus přímo v cizím jazyce! Napiš si jazykový plán a reflexi německy.